Björnvaktaren – stjärnbild, karta och när den syns

Björnvaktaren är vårhimlens stora stjärnbild, formad som en drake eller glasstrut, med Arcturus i spetsen. Arcturus är den ljusaste stjärnan på hela norra stjärnhimlen och lätt att hitta via Karlavagnens skaft. I samisk tradition är just den stjärnan jägaren Fávdna, som siktar mot den himmelska älgen.

Fakta om Björnvaktaren
Latinskt namnBoötes
GenitivformBoötis
IAU-förkortningBoo
Area908,2 kvadratgrader (nr 13 av 88)
Ljusstarkaste stjärnaArcturus (magnitud -0,05)
Stjärnor för blotta ögat88 st ljusare än magnitud 6
Bäst att seApril
Från StockholmJa, max 85,7° över horisonten
Även kalladOxdrivaren

Area och koordinater beräknade ur IAU:s stjärnbildsgränser. Stjärndata från HYG-katalogen.

Så hittar du Björnvaktaren

Följ Karlavagnens skaft i den båge det redan böjer sig i och fortsätt utåt. Den första riktigt ljusa stjärnan du når är Arcturus, orange och omöjlig att förväxla.

Från Arcturus breder stjärnbilden ut sig uppåt i en långsträckt figur som brukar liknas vid en glasstrut eller en drake. Den är stor men ganska gles – Arcturus gör allt tungt arbete.

Fortsätter du samma båge förbi Arcturus når du Spica i Jungfrun. Minnesregeln lyder att man följer bågen till Arcturus och spikar vidare till Spica.

Björnvaktaren – stjärnkartaArcturusIzarMuphrid
Björnvaktaren (Boötes). Punkternas storlek följer stjärnornas ljusstyrka. Namngivna stjärnor är ljusare än magnitud 2,9.

Syns Björnvaktaren från Sverige?

Björnvaktaren syns i sin helhet från hela Sverige och står som högst 86 grader över horisonten från Stockholm – nästan rakt upp.

Bäst står den i april, då den kulminerar vid midnatt. Vår och försommar är stjärnbildens säsong, men Arcturus lyser starkt nog att synas långt in på sommaren trots de ljusa nätterna.

I samisk stjärntradition är Arcturus jägaren Fávdna, som med pilbågen Juoksa – våra Karlavagnen – siktar mot älgen Sarvva. Han måste sikta försiktigt: träffar pilen Polstjärnan, himmelspelaren, rasar himlavalvet. Därför missar han natt efter natt, och jakten fortsätter i evighet.

Björnvaktaren – höjd över horisonten vid midnatt90°60°30°janfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdechorisontenStockholmKiruna
Så högt står Björnvaktaren vid midnatt under året, sett från Stockholm och Kiruna. Under den heldragna horisontlinjen är stjärnbilden nere.

Stjärnorna i Björnvaktaren

Arcturus, magnitud −0,05, är himlens fjärde ljusaste stjärna och den ljusaste på norra stjärnhimlen. Den ligger 37 ljusår bort och är en orange jätte – en stjärna som lämnat sin medelålder och svällt upp till drygt tjugofem gånger solens diameter.

Arcturus rör sig ovanligt snabbt tvärs över himlen och tillhör en äldre stjärnpopulation som kretsar kring Vintergatans centrum i en annan bana än solen. Den är alltså en tillfällig granne, inte en av oss.

Vid världsutställningen i Chicago 1933 användes Arcturus ljus för att tända belysningen, med motiveringen att ljuset skulle ha lämnat stjärnan omkring den tidigare Chicagoutställningen 1893. Avståndsuppskattningen visade sig senare vara i underkant, men gesten blev berömd.

Att titta efter i Björnvaktaren

Björnvaktaren är fattig på ljusstarka djuprymdsobjekt – vi tittar bort från Vintergatans plan, så här finns få stjärnhopar och nebulosor.

Izar är däremot en av himlens vackraste dubbelstjärnor i teleskop: en orange jätte med en blågrön följeslagare tätt intill. Den kallas ibland pulcherrima, den vackraste.

Meteorsvärmen kvadrantiderna strålar ut från stjärnbildens norra del kring 3–4 januari. Den kan ge många meteorer men har ett mycket kort maximum, ofta bara några timmar.

Björnvaktaren, oxdrivaren och jägaren Fávdna

Namnet betyder björnvaktaren: figuren tycks driva Stora björnen runt himmelspolen. En annan tolkning gör honom till oxdrivaren som styr plogen – i England heter Karlavagnen just the Plough.

I grekisk myt är han ofta Arkas, Kallistos son, eller plöjaren som fick oxarna av Demeter. Jakthundarna i grannstjärnbilden Jakthundarna lades till av Hevelius först på 1600-talet.

Den samiska tolkningen är helt annorlunda och minst lika sammanhängande: Fávdna med sin båge, älgen Sarvva över honom, och Polstjärnan som varken jägare eller pil får röra. Berättelsen knyter ihop ett halvdussin stjärnbilder till en enda vinterhistoria.

Visste du att …?

  • Arcturus är norra stjärnhimlens ljusaste stjärna och himlens fjärde ljusaste totalt.
  • I samisk tradition är Arcturus jägaren Fávdna, vars pilbåge är Karlavagnen och vars pil aldrig får träffa Polstjärnan.
  • Vid Chicagoutställningen 1933 tändes belysningen med hjälp av ljus från Arcturus, uppsamlat i teleskop.

Vanliga frågor om Björnvaktaren

Hur hittar jag Arcturus?

Följ Karlavagnens skaft i samma båge som det redan böjer sig och fortsätt utåt. Den första riktigt ljusa orange stjärnan du når är Arcturus.

Vilken är norra stjärnhimlens ljusaste stjärna?

Arcturus i Björnvaktaren, med magnitud −0,05. På hela himlen är den fjärde ljusast, efter Sirius, Canopus och Alfa Centauri – de två sistnämnda syns inte från Sverige.

När syns Björnvaktaren?

Från våren till sensommaren, med april som bästa månad. Arcturus är ljusstark nog att synas även under ljusa försommarnätter.

Källor

Sidan uppdaterades i augusti 2026.